Setur Eğitim Hizmetleri - Ülkeler ve Eğitim Sistemleri Hakkında Detaylı BilgiAVUSTRALYA

Avustralya

Yüksek standartta, uluslararası tanınan diplomalar, eğitim ve yaşam masraflarının diğer ülkelere göre daha düşük olması güvenli oluşu ve geniş kapsamlı dil ve belli başlı bilim dünyanın dallarında teknik, lisans ve yüksek lisans programlarının olması bu ülkede eğitimi daha cazip hale getirir. Öğrencilerin eğitim gördükleri süre içerisinde, çalışma olanaklarının olması ve öğrencilerin eğitim görmeye başlar başlamaz çalışma izni kazanacak olmaları ülkenin diğer avantajlarından biridir. Eğitim dönemlerinde haftada 20 saat, tatillerde tam gün çalışma hakkı verilir.

Avustralya Avustralya Avustralya

Avustralya'da Eğitim Sistemi

Avustralya'da eğitim sistemi beş bölümden oluşur:

1. İlk ve orta dereceli okullar
2. Yüksek eğitime hazırlık
3. ELICOS kurumları: Yabancı öğrenciler için İngilizce dil öğrenimi verir.
Ayrıca özel İngilizce dil okulları ve birçok üniversitenin kendi İngilizce dil kurumları vardır.
4. TAFE: Devletin Teknik ve Yüksek Öğrenim kurumlarıdır.
5. Üniversiteler

Avustralyanın yüksekokulları ve üniversitelerinde geçen yıl 130.000'nin üzerinde yabancı öğrenci okumaktaydı. Avustralya'da eğitim yılı diğer ülkelerden farklı olarak Şubat'ta başlar. Haziran ayında Türkiye'de eğitim yılını tamamlamış öğrencilere bu 6-7 aylık ara İngilizce bilgilerini tazelemeye iyi bir fırsat yaratmaktadır. Bazı üniversite ve meslek okulları ayrıca sömestir arasında da öğrenci alır. İngilizce dil kurslarının tarihleri ise esnektir, üniversitelere bağlı olan dil okulları genelde her ay, diğerleri çoğunlukla her Pazartesi başlar.

Avustralya kanunları, yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin eder ve kurs ücretlerini garanti altında tutar. Yabancı öğrencilere yönelik kursların mutlaka onaylı ve kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Avustralya üniversitelerinin hepsi devlet tarafından finanse edilir, ve bu sebeple sıkı kurallara ve standartlara uymak zorundadırlar.

Avustralya Avustralya Avustralya

Konaklama

Üniversite ve yüksek okulların bir çoğunun kendi yurt binaları vardır. Buna alternatif olarak öğrenciler daire veya ev de kiralayabilirler, genellikle birkaç öğrenci ortak olarak kirayı paylaşır. Ülkenin kültürünü öğrenebilmeleri ve ingilizce bilgilerini pekiştirebilmeleri açısından öğrencilere ilk dönemlerinde Avustralyalı ailelerin yanında kalmaları önerilir. Bu sistemde öğrencinin kendi odası olur ve yemekler konaklamaya dahildir.

Genel bir gösterge istenirse, yaşam masrafları haftada A$ 170- 210 arasında değişir.

Okullar

Avustralya’da gitmek istediğiniz dil okulunun mutlaka ELICOS olarak adlandırılan ve İngilizce “English Language Intensive Courses Overseas Students” kelimelerinden oluşturulmuş ve 20 yıl önce kurulmuş olan bu organizasyona üye olmaları gerekmektedir. Akreditasyonu vize verilirken de hükümet tarafından aranan ve istenen bu organizasyon bugün bütün dünyada tanınmaktadır ve üye sayısı 150 okulu geçmiştir. Elicos 1990 yılında oluşturduğu National Elicos Accreditation Scheme (NEAS) ise bir akreditasyon sistemi olup , verdiği akreditasyonun özel logosunu okulların materyallerinde kullanmaları gerekmektedir. Ve tüm okulların bir standartta olmalarına, öğretmenlerinin ingilizce öğretmeye tam yetkili olmalarını garanti etmelerine önem verilir ve gerekliliktir.

Okullar haftada 25 saat eğitim verirler ve haftalık fiyatları A$ 250- 350 arasında değişir. Ulaşım, yemek , eğlence gibi yaşam giderleri içinse haftalık A$ 200- 300 gerekmektedir. Adelaide, Hobart and Perth gibi şehirler Sydney, Melbourne and Brisbane’den daha ucuzdurlar.

Avustralya


koc
setur

Sitemizde bulunan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Güncel bilgiler için ofislerimizle iletişim kurabilirsiniz.
Setur Genel Müdürlük - (0216) 554 3891 / egitim@setur.com.tr
Bilgi Toplumu Hizmetleri | Kişisel Verilerin Korunması