Setur Eğitim Hizmetleri - Faydalı Diğer Detaylı BilgilerPASAPORT İŞLEMLERİ

İşlemlerinize başlamadan önce geçerli bir pasaportunuz yoksa veya geçerlilik süresi geçmiş bir pasaportunuz varsa öncelikle kontrol etmeniz gerekmektedir.
Uluslararası standartlarda hazırlanan E-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle verilmeye başlanmıştır, 24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanımı devam edecek eski tip pasaportlarınız 10 yıldan önce verilmiş ise birçok konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.
Yeni tip pasaportlarda umuma mahsus pasaport için "U",  hususi damgalı pasaport için "S" ve hizmet damgalı pasaport için "Z" seri kodları belirlenmiştir.
Pasaport başvuruları Emniyet Müdürlüğünün http://www.epasaport.gov.tr/ sayfasından randevu alınarak , başvuru sahiplerinin randevu günlerinde emniyet müdürlüklerine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Reşit olmayan öğrencilerin ise anne ya da babaları yukarıdaki belgelere ek olarak muvakkatname ile yine emniyet müdürlüklerine başvuru yaparlar.
Pasaport için gerekli belgeler;

2 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf
Fotoğraf cepheden yüz hatları net görülecek şekilde çekilmiş olmalıdır.
45 x 60 mm ya da 50 x 60 mm boyutlarında olmalıdır.
Şahsın son halini gösterir olmalıdır.
Yüzü engelleyen saç, toka, şapka gibi şeyler kullanılmamalıdır.)
TC Nüfus hüviyet cüzdanı (Sadece aslı kabul edilmektedir.)
Parmak izi (Müracaat esnasında alınmaktadır.)
Pasaport cüzdan bedeli makbuzu
Pasaport harç bedeli makbuzu

E-Pasaport başvurularınızı Türkiye'de 81 il ve 310 İlçe Emniyet Müdürlüğüne, yurt dışında ise bağlı bulunduğunuz dış temsilciliklerine yapabilirsiniz.
http://www.epasaport.gov.tr/

ASKERLİK/DENKLİK
Yurtdışında öğrenci olacak veya öğrenci olan, özellikle erkek öğrencilerin askerlik dönemleri geldiğinde tecil/sevk ertelemesi gibi işlemlerini Türkiye’ ye dönmeden bulundukları ülkelerde ki Türk Konsolosluklarının Eğitim Müşavirlikleri bölümlerinden yaptırabilirler. Bu birimler; Askerlik hizmetleri dışında, akademik eğitimler için denklik işlemleri, pasaport uzatımı gibi işlemleriniz içinde hizmet verirler. Daha ayrıntılı bilgiyi İngiltere için  www.meblem.org.uk  veya www.osym.gov.tr  adreslerinden bilgi edinebilirsiniz.

Başvuru yapacağınız yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarının YÖK tarafından tanınması koşulu ile YGS (Yüksek Öğretime Geçiş) Sınavına girmeleri gerekmektedir. Daha ayrıntılı bilgiyi www.yok.gov.tr  adresinden edinebilirsiniz.

UED – ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ
UED,  yurtdışında eğitim konusunda danışmanlık hizmeti veren güvenilir firmaları bir araya getiren bir kuruluştur. Kaliteli, güvenilir ve yüksek standartta hizmet anlayışını kendine prensip edinmiş olan 15 yurtdışı eğitim danışmanlık firması tarafından Mayıs 2001'de hayata geçirilmiştir. Bugün itibarı ile UED 'nin üye sayısı 45 'e yaklaşmıştır. Alanında uzman, güvenilir, yüksek tecrübe ve bilgiye sahip, gerek çalışanları gerekse ilişkide bulundukları yurtdışı eğitim kurumları açısından yüksek standartları yakalamış kuruluşlardan oluşmaktadır.Hedefi; Yurtdışı eğitim sektöründe, çağımızın gerektirdiği kalite standartlarını oluşturmaktır ve amacı yurtdışı eğitim danışmanlığı konusunda üyesi olan firmaların sektördeki son gelişmelere adapte olmalarına yardım ederek, öğrencilerin yaşayabilecekleri mağduriyetleri engellemektir. Okullara direkt başvuru yapmayı düşünen öğrencilerin,  güvenilir firmalara yönelerek tecrübe ve bilgi eksikliğinden dolayı yaşayabilecekleri zorlukları en aza indirmektir.       SETUR Yurtdışı Eğitim Bölümü  UED kurucu üyelerindendir.


koc
setur

Sitemizde bulunan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Güncel bilgiler için ofislerimizle iletişim kurabilirsiniz.
Setur Genel Müdürlük - (0216) 554 3891 / egitim@setur.com.tr
Bilgi Toplumu Hizmetleri | Kişisel Verilerin Korunması