Setur Eğitim Hizmetleri - Ülkeler ve Eğitim Sistemleri Hakkında Detaylı BilgiİNGİLTERE

London Downtown,UK

Kraliyet sarayları, manastırları, müzeleri, kathedralleri ve kaleleri, şehir evleri, Roman ve Saxon yıkımları, denizcilik tekneleri, viski fabrikaları, konserve ve yeraltı madenleri hepsi keşfedilmeyi bekliyor. İngiltere parlementosu ise dünyanın en eskilerindendir ve orjinali 13.yy a dek gider. Parlemento, Toplumsal Kamara, Lordlar Kamarası ve Kraliyet olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Kanun yapma, Devlet işleri ve maliye kontrolü, Gümrükler üzerinde sorumludurlar. 20. yy ın sonunda yasama İngiltere parlementosuna geçti ve Kuzey İrlanda, Wales, İskoçya parlementosu da devroldu.

KONAKLAMA

Yabancı öğrencilere uzun yıllar ev sahipliği yapmış olan Birleşik Krallık’ta çok çeşitli, güvenli ve uygun fiyatlı konaklama seçenekleri vardır. Aile yanı konaklama en geçerli olan ve öğrenciler tarafından da tercih edilen konaklama türüdür. Bir ingiliz aile yanında konaklamak size en doğru aksanı öğretecek ve yine ingiliz kültür ve yaşamının tecrübesini kazandıracak olması bu seçeneği en cazip hale getirmiştir. Öğrenci yurtları, öğrenci apartmanları ise diğer seçeneklerdir.

Eğer İngiltere’ye ilk gidişiniz olacaksa dil okulunuzun veya Üniversitenizin size önerecegi konaklamayı tercih etmeniz en doğru seçenek olacaktır. Okuyacağınız yere yakın bir yerde konaklayacak olmak diğer öğrencilerle daha kolay iletişim kurmak güvenli bir çevrede yaşayacak olmak bir avantaj olacaktır.

Konaklama ücretleri bölgeden bölgeye ve konaklama seçeneklerine göre değişmekle beraber haftalık ortalama £ 60-320 aradında değişkenlik göstermektedir. Fiyatlarımız bölümümüzde 2005 yılı sonuna kadar geçerli olacak olan listemizden seçtiğiniz ya da seçeceğiniz okulların konaklama fiyatlarını görebilirsiniz.

ÜNİVERSİTE
İngiltere'de üniversite ve yüksekokulların verdikleri dereceler tüm dünyada tanınmakta verdikleri eğitimin kalitesi ile ün yapmış ve saygınlık kazanmışlardır. Yüksek standarda sahip bir eğitim alacağınız için diplomanız işverene, konunuza vakıf olduğunuzun ve bu konu hakkında öğrenim görebilecek kadar iyi düzeyde İngilizce bildiğinizin garantisini verir. Üniversiteler, bireysel tercih ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek kadar çok çeşitli programlar sunmaktadır.

Üniversite programları diğer ülkelere göre daha kısa sürelidir, lisans eğitimi 3, yüksek lisans eğitiminin ise 1 yıl sürmesi, daha kısa sürede ve az para harcayarak eğitiminizi bitirmenizi sağlar. Altı aydan uzun süre İngiltere'de eğitim görecek öğrenciler akademik dönem içerisinde haftada 20 saat ve tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma iznine sahip olurlar. Ve yine altı aydan fazla süreli öğrenim gören öğrenciler Ulusal Sağlık Hizmeti Sigortası çerçevesinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilirler. Türkiye'den sadece 3.5 saat uzaklıkta olması ve İngiltere içerisinde veya Avrupa'ya seyahatin çok kolay olması yine İngiltere’yi cazip hale getirmektedir.

İngiltere İngiltere İngiltere

İNGİLTERE EĞİTİM SİSTEMİ

İlk Öğretim

İlk okullar 5-11 yaş arası çocuklara eğitim vermektedir. Özel ilk okullar 7-13 yaş arası öğrencilere hizmet veririler ve genellikle öğrencileri sınavla özel okullara hazırlayan okullar olarak tanınırlar.

Orta Öğretim

Devlete bağlıdır ve 11-16 yaş arasındaki çocuklar devam eder. Bu eğitimin sonunda 16 yaşına gelen bir öğrenci GCSE diye adlandırılan almaya hak kazanır ancak 16 yaşına gelen öğrenci ise 2 ya da 3 yıl daha öğrenim görerek ‘A Level’ derecesi de alabilir.

Bu okulların eğitim verebilmeleri için hükümetin Eğitim Bölümü’ne, İskoç Eğitim Bölümü’ne ya da İrlanda Eğitim Bölümü’ne kayıtlı olması gereklidir ve müfettişler tarafından denetlenir, minimum standartlar sağlanmadığında kapatılabilmektedir. Özel okullar gelirlerini ücretlerden ve özel fonlardan sağlamaktadır.

İleri Eğitim

Bu kurumlar 16 yaşında olan öğrenciler içindir. 800 devlet okulu, profesyonel, teknik, beceri, sanat ve tasarım alanlarını kapsayan programları, GCSE/GCE O level, GCE A level ve AS programlarının yanı sıra tam ya da yarım gün esasına dayalı biçimde vermektedir.

İLERİ EĞİTİM KOLEJLERİ
(College of Further Education)


İngiltere de yerel eğitim kurumlarının finanse ettiği 800’den fazla ileri eğitim koleji bulunmakta ve mesleki düzeyde eğitim vermektedir. Bu kurumlarda GCSE/GCE O level ve AS düzeylerinde programlar da uygulanmaktadır.

İleri Eğitim Kolejleri, A level ve yoğun GCSE/GCE O Level programlarıyla orta dereceli okulların 6.sınıfına benzetilebilirler. Kolejlerde geniş bir A level müfredatı da uygulanmaktadır. Bazıları ise yakınlarındaki üniversitelerle ile bağlantılı olup bir yıllık yoğun bir programdan sonra daha yüksek diploma derecelerine geçiş yapma olanağı tanımaktadırlar.

Programlar

GCE ‘A Level’ ve ‘AS Level’ Düzeyleri: Çeşitli konulardaki bu programların süresi 1 ile 2 yıl arasında değişmekte olan bu programlardan özellikle A Level programlarına katılmak için lise diploması gerekmektedir .

Access, Bridging, Foundation Programları: Genellikle bir yıl sürelidir ve çok çeşitli konulardadır. Üniversitede okunmak istenen bölüme gore eğitim verilir ve bu okulların bağlı bulunduğu üniversiteler doğrudan başvuru hakkı verilir.

Teknik ve Mesleki Programlar: BTEC (Business and Technician Education Council) ya da SCOTVEC (Scottish Vocational Education Council) tarafından onaylı olan programlardır. İngiltere’de muhasebe, işletme, bankacılık, pazarlama, sekreterlik, otel ve ağırlama, elektrik, elektronik, mekanik üretim ve inşaat mühendisliği, bilgisayar, ziraat gibi çeşitli konularda verilen 22,000 BTEC programı uygulanmaktadır. Bu programlar bir- üç yıl arasında devam eder. Başvuru için lise diploması veya 4 GSCE/GCE O Level gerekmektedir. Bu programlardan sonar öğrenciler bir lisans derecesi veya daha yüksek bir diploma programına başvurabilirler.

200’den fazla mesleki konuda programlar düzenlenmektedir. Bunlar kuaförlükten matbaacılığa birçok alanda uluslararası kabul gören programlardır. Bu programlara katılmak isteyen yabancı öğrencilerden IELTS 5.5- 6.0 düzeyinde İngilizce gerekmektedir.

İngiltere İngiltere İngiltere

İNGİLTERE'DE YÜKSEK ÖĞRENİM

Yüksek Diploma Programları (BTEC Higher National Diploma): 2 yıl tam gün ya da profesyonel veya endüstriyel alanda staj olanağı sağlayan 3 yıllık programlar olarak uygulanmaktadır. Giriş koşulları GCE O Level/GCSE ve en az bir A Level derecesidir. Çok çeşitli konuda programlar bulunmaktadır ve başvuru lisans derecesine başvuru ile aynı şekilde yapılmaktadır.

Lisans Eğitimi Programları: Genellikle 3 yıllıktır. İskoç üniversitelerinde 4 yıllık olanlara ya da bir sandviç programını kapsayanlara da rastlanmaktadır. Tıp, diş hekimliği, mimarlık gibi programlar 5-6 yıla kadar uzayabilir. Üniversitelerde 5000’den fazla lisans eğitimi programı bulunmaktadır.

Lisansüstü Programlar: 1 yıllık lisansüstü diplomalar ve Master derecesi ile sonuçlanan bir ya da iki yıllık programlar vardır. Yüksek Lisans derecesi İngiltere’de genellikle 1 takvim yılı sürmektedir.

Araştırma Dereceleri: İyi bir lisans derecesi olanlar katılabilir.

Mphil/PhD: 2 yılda tamamlanır. Öğrenciler yeni mezun oldukları zaman doktora öncesi yapmak durumundadırlar. Phd süresi ise 3 yıldır.

İngiltere’de akademik yıl Eylül veya Ekim’de başlar ve bir sonraki yılın Haziran veya Temmuz ayında sona erer. Bir akademik yıl okullarda ve ileri eğitim kolejlerinde herbiri 4 haftadan oluşan, yüksek eğitim kurumlarında ise her biri 10 haftadan oluşan üç dönemde tamamlanır. Bu üç dönemin başlamam tarihleri ise Eylül/Ekim, Ocak ve Nisan’dır.

TÜRK EĞİTİM KURUMLARINDAN ALINAN DİPLOMALARIN DENKLİĞİ

Devlet Lise Diploması & Lise Bitirme Diploması: GCE ve O Level dereceleri arasında kabul edilir. İngiltere’de direct olarak İngiliz üniversitelerine girmek isteyen öğrencilerden;

İyi derece bir lise diploması ve A Level derecesine eşdeğer olarak kabul edilen SAT, Abitur, Fransız ya da Uluslararası Bakelorya, Matura, Maturita gibi sınav sonuçları,

Yabancı dilde eğitim yapan liselerden iyi derece diploma ve Türk üniversitelerinden birine devam hakkı kazanmış olmaları istenir.


koc
setur

Sitemizde bulunan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Güncel bilgiler için ofislerimizle iletişim kurabilirsiniz.
Setur Genel Müdürlük - (0216) 554 3891 / egitim@setur.com.tr
Bilgi Toplumu Hizmetleri | Kişisel Verilerin Korunması