Setur Eğitim Hizmetleri - Ülkeler ve Eğitim Sistemleri Hakkında Detaylı BilgiİSVİÇRE

İsviçre

Lower Secondary Level (Orta Öğretimin Alt Basamağı), Eğitimin bölümünde 2 tip okul vardır ve öğrenciler istediğine devam edebilirler. Bizdeki liselere benzeyen Temel okullar ve ("Realschule", "Oberschule"), ve daha genişletilmiş eğitim veren bizdeki ortaokullara denk gelen ("Sekundarschule", "Bezirkschule") olmak üzere 2 seçenek vardır.Yıllar içersinde bir okuldan diğerine transfer yapmak serbesttir. Tüm kantonlarda İngilizce zorunlu derstir. Sınıf geçmek için öğrencilerin ana diline , yabancı dillerdeki ve matematikte ki başarısına bağlıdır. İsviçre’de kabul edilmiş ulusal bir yıl sonu sınavı yoktur ancak Batı İsviçre’de yapılır, Alman kantonunda ise böyle bir sınav yaygın değildir. Temel okullar öğrenciyi çıraklığa hazırlar , eğitimi genişletilmiş okulların 10.sınıfları mesleki programları kapsar. Öğrenciler 9.sınıftan sonra eğitimlerine nerede devam edeceklerine karar verirler.

Upper Secondary Level (Orta Eğitimin Üst Basamağı), Genel Eğitim ve Mesleki Eğitim okulları olmak olmak üzere 2 ye ayrılır. Genel eğitim veren okullar; Matura Schools ve Intermediate Diploma Schools olarak ayrılır. Mesleki eğitim okulları çıraklık eğitimi verirler. Bu level okula göre 3-4 yıl sürmektedir. Bitirme belgesi veya ustalık sertifikası verilir. İsviçre’de gençlerin %83 ü bu leveli tamamlamışlardır. Bu levelin sonunda öğrenciler tertiary dönemine yani üniversiteler, Federal Teknoloji Enstitüleri veya yüksek teknik kolejlerde üçüncü dönem eğitimine başlarlar.

İsviçre İsviçre İsviçre

- Vocational Schools: 300 den fazla profesyonel konuda çıraklık eğitimi verilen bu okulların geçmişi 19.yy a dayanır. Konuya göre eğitim 2-4 yıl sürer. Pratik eğitim haftada 3.5 - 4 gün , teorik eğitim ise haftada 1-1.5 gün olarak verilir.

- Matura Schools: İlköğretimin 1.sınıfından başlayıp 12 yılı bitiren öğrenciler matura okullarından mezun olurlar. İsviçre’de kabul edilen yüksek bir eğitimdir. Matura eğitimini sınavla bitiren öğrnciler, Üniversitelere, Federal Teknik Enstitülerine ve Öğretmen Okullarına devam edebilirler.

- Intermediate Schools: 70 yıldan daha eski olan bu geleneksel okullar bugün Genel Eğitim okullarının “upper intermediate level” ile birleşmiştir. Intermediate diploma alan öğrenciler sağlık, sosyal servis, eğitim ,sanat ve müzik dallarında yüksek eğitimini almak üzere bu okullarda yetiştirilirler. Bu eğitim orta eğitimin son 2 ya da 4.cü yılında verilir. Bu okulların diplomaları ile yüksek teknik okulların sağlık ve sosyal konularında eğitim veren bölümlerine, üniversitelerin uygulamalı bilimlere (sağlık ve sosyal, eğitim, sanat ve müzik) başvurabilirler.

Tertiary Level (Üçüncü Eğitim), Bu eğitimin süresi doktoraya kadar varır ve yaklaşık 8 yıl sürer. Higher Vocational Program, Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri, Öğretmenlik Eğitimi ve Yüksek Eğitim Enstitüleri bu gruba girerler.

- Higher Vocational Program: Bu okullar mesleki teknik sınavlara ve özelleştirilmiş sınavlar ile öğrencileri teknik okullara pratik ve teorik olarak öğrencileri hazırlarlar. Verilen eğitimler , otelcilik ve turizm, ekonomi, makine , teknoloji, enformasyon teknolojisi, ormancılık , eczacılık, fotoğrafçılık ve multmedia konularındadır. Federasyona bağlı 70 den fazla teknoloji okulu 30 dan fazla da ileri teknoloji okulu vardır.

- Uygulamalı Bilimler Akademileri: İsviçre’de Berne, Western Switzerland, Nortwest Switzerland, Central Switzerland, Italian Switzeland , Eastern Switzerland ve Zurich üniversiteleri olmak üzere 7 tane Uygulamalı Bilimler üniversitesi vardır. Bu üniversitelerde 300 den fazla konuda eğitim verilir bu bölümlerden bazıları şunlardır: Teknoloji, Ekonomi, Tarım Mimari ve Planlama, Şehir Planlama, İnşaat Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Otomobil Teknolojisi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mikroteknoloji, Telekominikasyon, Enformasyon Teknolojisi, Makine Mühendisliği, Orman Mühendisliği ve Matbaa Teknolojisi, Kimya, Kimya Mühendisliği, Gıda Teknolojisi, Bioteknoloji, Tarım Ekonomisi, Bitki ve Hayvan Masülleri, Meyve Kültürü, viticulture and horticulture, Uluslararası Tarım, Ekonomik Enformasyon Teknolojisi, Otel İşletmeciliği. Bitirme yılında diplomayı alabilmek için sınav yapılır vee tez istenir. Tez konusu çoğunlukla teknolojik konulardadır ve 6-12 hafta arası süre verilir.

Üniversite ile Uygulamalı Bilimler Akademileri birbirlerine yakın şekilde çalışırlar. Bu okullardan mezun olan öğrenciler üniversite mezunu gibi işe başvuru yapabildikleri gibi bazı dersleri tamamladıktan sonra yüksek lisans yapabilirler.

İsviçre İsviçre İsviçre

- Higher Education Institutes (Yüksek Eğitim Enstitüleri): İsviçre’nin en eski üniversitesi Basel’de 1460 yılında kurulmuştur. İtalyan kantonunda birçok üniversite olmasına rağmen kantonal olarak bugun Basel, Bern, Fribourg, Genève, Lausanne, Luzern, Neuchâtel, St.Gallen, Zürichn ve Ticino olmak üzere 10 tane üniversite vardır vee bunlara ek olarak Federal Institutes of Technology in Lausanne ve Zurich Enstitüleri vardır. Bu üniversitelerde Hukuk ve Doğal Bilimler, Hümanite ve Linguistik okutulmaktadır. Tıp fakülteleri ise Basel, Berne, Geneva, Lausanne, ve Zurich üniversitelerinde yer almıştır.

University of St.Gallen ise Ekonomi, Sosyal Bilimler ve Hukuk Bilimi konusunda özelleşmiştir. Università della Svizzera Italiana ise Mimarlık, Ekconomi ve İletişim dallarında eğitim verir. Doğal Bilimler, Mühendislik ve Mimari ise Federal Institutes of Technology in Zurich ve Lausanne da verilmektedir. Federal Enstitülere girebilmek için merkezi bir başvuru yeri yoktur, ancak eğitimlerine üniversitelerde ya da federal enstitülerde devam etmek isteyen öğrenciler en az 18 yaşında olmaları ve matura diploması getirmek zorundadırlar. Eğitim 8 sömestredir (6 yıl) ve tez için ayrıca sömestre süresi verilir. Tıp fakülteleri 12 sömestredir.

- Öğretmenlik Eğitimi: Bu eğitimin temelleri 19.yy’ a dayanır. Öğretmenlik eğitimi “upper secondary level” da başlar ve vocational programlarla devam eder.

1995 yılında İsviçre Konfederasyonu Kantonal Başkanlığı (EDK) tüm öğretmenlerin Yüksek Eğitim ion Enstitülerinde, Öğretmenlik Kolejelrinde veya Müzik, Sanat ve Tasarım ve özel beceri gerektiren programların üniversitelerde verilmesini şart koşmuştur.

İsviçre


koc
setur

Sitemizde bulunan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Güncel bilgiler için ofislerimizle iletişim kurabilirsiniz.
Setur Genel Müdürlük - (0216) 554 3891 / egitim@setur.com.tr
Bilgi Toplumu Hizmetleri | Kişisel Verilerin Korunması