Setur Eğitim Hizmetleri - Ülkeler ve Eğitim Sistemleri Hakkında Detaylı BilgiKANADA

Kanada

Kanadanın yönetim şekli Federal Parlamenter Demokrasi ve Anayasal Monarşi olup başkenti Ottawa’dır. İklim çesitliliğine rağmen Kanada’nın bütününde özellikle nüfusun daha yoğun oldugu Amerika sınırları boyunca 4 ayrı mevsim yaşanır. Yazın sıcaklık 35 derece ve daha üzeridir. Ancak kış aylarında -25 derece alışılmadık bir derece değildir.

Kanada Kanada Kanada

Son yıllarda Birlesmiş Milletlerin yaptığı araştırmalar Kanada’nın yaşamak için dünyadaki en iyi yer olduğunu ortaya koymuştur. Temiz ve güvenli, zengin kültürel aktivite imkanlarina sahip, cazip yaşam tarzı sunan Kanada’nın Vancouver, Toronto ve Montreal gibi şehirleri yaşamak için en büyük ve dünya kalitesindeki şehirler olarak tanınmışlardır. Kanada’da eğitim görmek için ekonomik ülkelerden biridir. Okul ücretleri kurumdan kuruma farklılık göstermekle birlikte ortalama bir öğretim yılı için yaklaşık maliyet 7.100 Kanada Dolarıdır.

Ülkede, eğlence ve sanatsal aktiviteler oldukça gelişmiştir. Kültürel çeşitliliği teşvik eden gelenek ve politikalara sahip bir göçmen ülkesidir. Dünyadaki etnik grupların hemen hemen tamamına rastlayabilirsiniz. Şehir merkezlerinde büyük alışveriş alanları, restaurantlar, tiyatrolar, sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Toplam 39 adet doğal parkı bulunmaktadır. Her eyalet ve bölgede, eyalet parkları, kır alanları, ekolojik ve doğal rezerv olarak ayrılmış alanlar mevcuttur.

Kanada'da suç oranları son altı yıldır %5 oranında azaldığı görülmektedir. Şiddet eğilimli kazaların %1' inden de az bir oranı oluşturmaktadır. Bilgisayar ve enformasyon teknolojisinde uluslararası lider durumunda olan Kanada, mühendislik, havacılık, şehir ulaştırma, mikroelektronik, tıp aletleri, elektronik, bioteknoloji, yiyecek içecek, okyanus ve çevre sanayii gibi sektörlerdeki gelişmişliği ile tanınmaktadır.

Kanada, İngilizce ve Fransızca'nın resmi dil olduğu bir ülkedir. Ülkenin doğu bölümü olan Quebec eyaletinde %83’ü Fransızca konuşur. Üniversitelerin çoğunluğu öğrencilerine İngilizce ve Fransizca olarak iki dilde eğitim olanağını sunmaktadır.

Kanada Kanada Kanada

Kanada Eğitim Sistemi

Kanada’da eğitim 4-5 yaşlarında zorunlu olmayan anaokulu eğitiminden başlar. 6 yaşlarında ise ilkokul birinci sınıfa başlarlar. Liseler, eyaletlerin sistemine bağlı olarak 11, 12 ya da 13. sınıflara kadar devam eder. Bundan sonra, öğrenciler üniversite, kolej ya da lise ile üniversite arasında 2 yıllık genel eğitim, 3 yıllık teknik eğitim vermekte olan Mesleki Kolejler okumaya devam edebilirler.

Eğitim yılı Eylül’de başlar ve Haziran’a kadar devam eder, ancak yaz dönemi de eğitim yapan üniversiteler de bulunmaktadır.

Kanada’da Kolej oldukça yeni bir oluşumdur. 1989 yılında British Columbia hükümeti tarafından eğitim sistemine bağlanmıştır. Kolejler, Kanada’nın iyi üniversiteleri ve geleneksel kolejlerin birleşmesinden oluşmuş bir sistemdir. Üniversiteye geçiş yapmak isteyen öğrenciler için çok sağlıklı yoldur. Bu kurumlarda öğrencilere, akademik programlar kampüs yaşantısı ve bir çok olanak sağlar.

Kanada üniversitelerinde sertifika , mesleki programlarından doktoraya kadar programların yanısıra öğrenciler kapsamlı bir ESL eğitimi de alabilirler. Fiyatlar ise eyaletlerden eyaletlere göre değişebilmektedir. Üniversitelerde iki dilli "İngilizce ve Fransızca" bir eğitim sistemi vardır. Üniversiteye girişte tek bir sınav sistemi yoktur ancak TOEFL veya IELTS girişler için hemen hemen bütün üniversiteler tarafından öğrencinin İngilzce yeterliliğini ölçmek için kabul edilen sınavlardır.

Kanada


koc
setur

Sitemizde bulunan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Güncel bilgiler için ofislerimizle iletişim kurabilirsiniz.
Setur Genel Müdürlük - (0216) 554 3891 / egitim@setur.com.tr
Bilgi Toplumu Hizmetleri | Kişisel Verilerin Korunması