Setur Eğitim Hizmetleri - Faydalı Diğer Detaylı BilgilerTürk Vatandaşlarının vize almak zorunda oldukları ülkeleri Dışişleri Bakanlığının www.mfa.gov.tr web sitesinden (Konsolosluk/Vize Uygulamaları/Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları bölümünden) ulaşabilirler.

Öğrencilerimizin yurtdışında eğitim almak üzere gidene kadar ve eğitim gördükleri ülkelerde, birtakım yapması gereken işlemler veya uyması gereken kurallar vardır.

İşlemlerinize başlamadan önce geçerli bir pasaportunuz yoksa veya geçerlilik süresi geçmiş bir pasaportunuz varsa öncelikle kontrol etmeniz gerekmektedir.

İNGİLTERE VİZESİ

İngiltere Konsolosluğu başvuru formları http://www.visa4uk.fco.gov.uk/ApplyNow.aspx sayfasından online olarak doldurulup, vize ücretleri de yine online olarak kredi kartları ile ödenmektedir. Başvurular randevu ile yapılmaktadır, formunuzu tamamladıktan sonra referans numarası alınır ve https://www.visainfoservices.com/Pages/dest_org.aspx web sayfasından randevu gününüzü belirlersiniz.

1 Nisan 2009 tarihi itibari ile İngiltere Başkonsolosluğu (UK Border Agency-UKBA) yeni vize uygulamasına geçmiştir.

Vize türleri üçe ayrılmıştır, uzun süredir uygulanan "student visitor" – öğrenci ziyaretçi vizesi , 24 haftaya kadar olan dil okullarına ve yaz okullarına katılmak isteyen öğrenciler uygulanmaya devam etmektedir.

24 haftanın üzerinde olan programlara katılmak isteyen öğrencilerin başvurduğu uzun dönemli öğrenci vizelerinin isimi "General Student Visa (GSV)" Genel Öğrenci Vizesi olarak değiştirilerek yeni bir takım kurallar getirilmiştir.

Point Based System (PBS) olarak isimlendirilen Puana Dayalı Sistemde öğrencilerin uzun dönemli vize alabilmesi için 40 puana hak kazanabilmeleri ve İngilizce bilgilerinin B1 (Orta ve üzerinde seviye) seviyesinde olması gerekmektedir.

Confirmation of Acceptance of Study (CAS) olarak geçen ve öğrenci adına göçmenlik sponsoru konumunda olacak olan, eğitim kurumundan gönderilen CAS numarası 30 puan değerinde olacaktır. Eğitim kurumunun lisanslı sponsor olabilmesi için UKBA listesinde A veya B kategorisinde kayıtlı bir okul olması gerekmektedir. Sponsor olan okul; öğrencinin okula devam etmesini sağlayıp, bu konudan sorumludur ve Göçmenlik Ofisine düzenli olarak bilgi verecektir.

İngilizcesi öğrenci vizesine başvurmaya yeterli olmayan öğrencilere ise "Extended Student Visitor Visa"   ile 11 aya kadar İngiltere'den dönmeden eğitim görme hakkı verir. Konsolosluk bu tür vizeyi okula kayıt olduğunuz haftaya göre belirler.

SETUR, Yurtdışı Eğitim Bölümünün temsilcisi olduğu okullarının kayıtlı okullar olduğunu www.ukba.homeoffice.gov.uk adresinden kontrol edebilirsiniz. Kayıtlı olmayan bir okula gitmeye karar verirseniz, kabul mektubundan 0 puan alırsınız.

10 puan ise finansal belgelerden alınır. Finansal belgelerinizin kurs ücreti ve yaşam giderlerinizi kapsaması gerekiyor. Londra ‘ da bir okula gidecek öğrencilerin okul ücreti + her ay için aylık GBP 1000 ,  Londra dışında bir okula gidecek öğrencilerin ise okul ücreti + her ay için aylık GBP 800 olmalıdır.

Londra ‘ da bir eğitim kurumuna (üniversite) 12 aydan fazla gidecek öğrencilerin okulun ilk yılının ücreti + 9 ay için  GBP 9,000 , Londra dışında bir eğitim kurumuna (üniversite) 12 aydan fazla gidecek öğrencilerin okulun ilk yılının ücreti + 9 ay için GBP 7,200 veya karşılığı miktar baz alınarak banka hesabında 28 gün süre ile göstermeleri gerekmektedir. Konsolosluğa vize başvurusunda bulunan öğrencinin o gün itibari ile hesabının 28 gün olması ve banka defterlerinin 28.gün işletilmesi gerekmektedir.

Vizeye verilecek belgeler özellikle banka yazıları, diplomalar, not dökümleri ingilizce olacaktır. Belgeler Türkçe olarak alındı ise yeminli tercüme bürolarından İngilizceye çeviri yaptırılıp noterden tasdik yaptırılacaktır. Banka cüzdanları ve yazıları başvuru sahibine veya anne-babasına  ait olmalıdır.

Genel Öğrenci Vizesine başvuracak öğrenciler İngilizelerini aşağıdaki şekillerde kanıtlayabilirler:

Cambridge First veya Advance Sertifikası , IELTS /TOEFL belgeleri yeterlidir.

Genel Öğrenci Vizesine başvuru yapmaya hak kazanan öğrenciler, İngiltere' de bir dil okuluna en az 28 hafta olmak üzere başvuru yapabilirler. Online doldurulması zorunlu olan VAF9 başvuru formunun yanısıra Appendix 8 General Student formunu elle doldurmaları da gerekmektedir.

Çalışma izini sadece üniversitede okumak üzere giden öğrencilere verilmektedir.

Öğrenci Ziyaretçi Vizesi; 2- 24 haftaya kadar olan kurslara katılacaklar için geçerlidir. Bu vizeye sahip olanlar vizelerini İngiltere'de uzatamazlar ve çalışma iznine sahip olamazlar.

Yaz okulu 8-17 yaş grubu vizeleri; Öğrenci ziyaretçi vize türüne giren bu grup, mutlaka anne ve babadan yalnız olarak yurtdışına çıkabilmesi veya grup ile gidiyorlarsa grup liderlerinin isimleri verilerek noterden muvafakatname çıkartılır, Vize başvurusuna velileri veya grupla gidecek öğrenciler öğretmenleri ile gidebilirler.

İngiltere Konsolosluğu Parmak İzi uygulamasına geçmiş olduğundan tüm başvuru sahiplerinin Vize Başvuru Merkezine şahsen gitmeleri gerekmektedir. Vize bölümümüzden bu konuda destek alabilirsiniz .

AMERİKA VİZESİ

Amerikan Konsolosluğu DS 156 – 157 ve 158 olarak isimlendirilen formlarını DS-160 olarak değiştirmiştir ve 01/02/2010 tarihinden itibaren internet üzerinden online doldurulması zorunlu hale getirilmiştir.
Formunuzu https://ceac.state.gov/genniv/ linkinden doldurabilirsiniz. Form doldurulduktan sonra ise randevu yine online alınır ve $ 160 olan vize ücreti kredi kartı ile ödenir. Randevu sayfasına ise https://usvisa-info.com/  linkinden ulaşabilirsiniz.
Haftada 18 saatin altında olan tatil kursları adı altındaki kurslara gidecek olanlar B1-B2 turistik vizesine başvuru yapabilirler, 18 saatin üzerinde eğitim veren ve I-20 formu gönderen bir okula kayıt yaptıranlar ise F1 öğrenci vizesine başvuru yapmaya zorunludur ve ayrıca Amerikan Göçmenlik ve Gümrük Servisine 200 $ Sevis ücreti öderler  https://www.fmjfee.com/i901fee/index.jsp

ABD-Öğrenci Vizesi için gerekli belgeler

  1. En az 1 sene geçerli olan pasaportunuz. (erkekler için askerliğinin amerika'da kalış süresince tecil edilmiş olması gerekir.)
  2. Eğer varsa eski pasaportunuz.
  3. 1 adet yeni çekilmiş fotoğrafınız. (fotoğrafların arka fonlarının beyaz renk olması, fotoğrafta kulaklarınızın görünmesi ve fotoğrafın boyutunun 5cm X 5 cm olması gerekmektedir), fotoğrafınız vize fomu sayfasına online olarak eklenebilir.
  4. Türkiyedeki son diplomanız veya eşdeğer belgeniz.
  5. Öğrenciler için not dökümü (transkript)
Amerika'da kalacağınız sürece geçiminizi karşılayabileceğinizi şunları getirerek kanıtlıyacaksınız :

a)  Ailenizin ve varsa sizin banka cüzdanlarınız
b)  Ailenizde çalışan fertlerin maaş bordroları ve işyerleri ile ilgili evraklar.( ticaret odası faaliyet belgesi, vergi  levhası, imza sirkülleri, kuruluş gazetesi)
c)  Mal varlığınız varsa, tapular
d)  Varsa araba ruhsat fotokopisi

  1. Eğer türkiye'de halen bir eğitim kuruluşunda kayıtlı iseniz öğrenci belgeniz, ve eğitiminizden izin alarak gidecekseniz, izninizin olduğunu gösteren mektubunuz.
  2. Eğer çalışıyorsanız, işyerinizden izinli olduğunuzu ve dönüşünüz üzerine işinize devam edebileceginizi gösterir mektup.
  3. Türkiye'de ya da yurtdışında lisan eğitimi aldıysanız buna ait sertifikalar
  4. Varsa evlilik cüzdanınız

KANADA VİZESİ

Kanada'da bir öğretim kurumuna 24 haftaya kadar başvuru  yapan öğrencilere Turistik vize 24 hafta ve üzeri başvuru yapan öğrencilere ise öğrenci vizesi vermektedir. Başvuru formları online doldurulup yazıcıdan kopyası  alınır  ve aile formu ayrıca doldurulur. Tüm başvurular acenteler veya kargo  ile yapılır, vize ücretleri Garanti Bankasına konsolosluğun hesabına vizeye başvuru yapmadan önce yatırılır.
Kanada Vizeleri için Ankara ve İstanbul’dan VFS ofislerinden  başvurmak gerekmektedir. Şahsen başvuru gerekli depğildir, acenteler sizin adınıza başvuru yapabilmektedirler.

Gerekli bilgilere http://www.vfsglobal.ca/Canada/Turkey/ linkinden ulaşabilirsiniz.

FRANSA VİZESİ

Fransız Konsolosluğu parmak izi uygulamasına geçtiğinden dolayı vize başvuruları VFS vize başvuru merkezine randevu ile şahsen yapılmaktadır.
Detaylı bilgilere ve formlara http://www.vfsglobal.com/france/turkey/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru formu için tıklayınız

İTALYA VİZESİ

İtalya vizesi işlemleri IDATA vize başvuru ofisi aracılığı ile yapılmaktadır. Detaylı bilgileri ve vize formlarını http://idata.com.tr/ linkinden alabilirsiniz.

MALTA VİZESİ

Vize başvuruları, 13 Ağustos tarihi itibari ile Cumhuriyet Cad. Kök Apt. No:193, Harbiye/İstanbul adresinde bulunan  VFS vize başvuru merkezinden yapılmaktadır. Parmak izi uyguluması olduğundan dolayı şahsen başvurulmaktadır. Başvuru saatleri haftaiçi 08:00 – 12:00 ve 13:00 – 16:00 saatleri arasında, pasaport dağıtımı ise haftaiçi 11:00 – 12:00 ve 13:00 – 16:00 saatleri arasında yapılmaktadır.
Detaylı bilgilere http://www.maltavac-tr.com/turkish/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu için tıklayınız

ALMANYA VİZESİ

3 Eylül 2012 tarihi itibariyle bütün Almanya vize başvuruları İDATA firmasının İstanbul, Ankara, Bursa ve Gaziantep bürolarına yapılacaktır.
Detaylı bilgilere http://www.istanbul.diplo.de/Vertretung/istanbul/tr/07/Antragsverfahren-idata.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Almanya Vize başvurusu için genel bilgiler, tıklayınız

Başvuru formu için tıklayınız

İSPANYA VİZESİ

Vize başvuruları, Cumhuriyet Cad. Kök Apt. No:193, Harbiye/İstanbul adresinde bulunan  VFS vize başvuru merkezinden randevu ile yapılmaktadır. Başvuru saatleri haftaiçi 08:30 – 12:00 saatleri arasında, pasaport dağıtımı ise haftaiçi 15:00 – 17:00  saatleri arasında yapılmaktadır.

Detaylı bilgilere http://www.vfsglobal.com/spain/turkey/index.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru formu için tıklayınız


koc
setur

Sitemizde bulunan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Güncel bilgiler için ofislerimizle iletişim kurabilirsiniz.
Setur Genel Müdürlük - (0216) 554 3891 / egitim@setur.com.tr
Bilgi Toplumu Hizmetleri | Kişisel Verilerin Korunması